Ostatnia aktualizacja
02.04.2024 11:57

stat4u

2021-04-27, DOTYCZY ZAKAZU ŚWIADCZENIA USŁUG FRYZJERSKICH - MŁODOCIANI PRACOWNICY

Cech Wolsztyn

Dot. zakaz świadczenia  usług fryzjerskich  - praktyczna nauka zawodu młodocianych pracowników

w nawiązaniu do powtarzających  się pytań uprzejmie informujemy:

Na podstawie ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW  z dnia 25 marca 2021r. zmieniającego  rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii :

„.Do dnia 9 kwietnia 2021r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018r. –Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej z:

1)fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.02.Z);

2)działalnością salonów tatuażu i piercingu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.09.Z).”,

Okres ten został wydłużony:

-   do 18.04.2021 w trybie kolejnej zmiany  -rozporządzenie RM z  dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

do 25.04.2021  rozporządzenie  z  dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

W w/w  rozporządzeniu nie ma mowy o „zamknięciu”  zakładu fryzjerskiego lecz o zakazie świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej. Nie mogą tam pojawiać się klienci, ale pracownicy oczywiście tak co widać  np. w sklepach  w centrach handlowych – są zamknięte, a pracownicy robią porządki, o czym decyduje pracodawca.

Podobnie jest z młodocianymi pracownikami , którzy mogą przebywać w miejscu pracy i realizować program praktycznej nauki zawodu w dniu wyznaczone w szkolnym planie nauczania, ale bez udziału w zakładzie klientów i z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych.

2021-04-23, Informacja dotycząca Tarczy 1.0

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym pismem dotyczącym Tarczy 1.0

2021-04-22, UWAGA PRACOWNICY MŁODOCIANI

Cech Wolsztyn

26 KWIETNIA WSZYSTKIE KLASY BRANŻOWEJ SZKOŁY PIERWSZEGO STOPNIA WRACAJĄ NA ZAJĘCIA PRAKTYCZNE WEDŁUG USTALONEGO PLANU!!

2021-04-16, Ważne ogłoszenie!

Dzień dobry,

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu uprzejmie informuje, iż Minister Edukacji i Nauki ogłosił w dniu 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2021 r., Nr 701), w którym określono, iż od poniedziałku 19 kwietnia 2021r.  uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu. W rozporządzeniu mowa jest tylko o uczniach klasy III (uczniowie klas I i II nadal pozostają w domach). Poniżej zamieszczamy link na stronę internetową Izby, gdzie zostały zamieszczone w/w informacje.

2021-04-15, UWAGA PRACODAWCY I MŁODOCIANI

Cech Wolsztyn
Praktyczna nauka zawodu i młodociani pracownicy

Do 25 kwietnia 2021 r. ograniczona będzie praktyczna nauka zawodu organizowana przez szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, będą prowadzone zdalnie – o ile z programu nauczania wynika taka możliwość.

Ponadto do 25 kwietnia br. młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia nie będą mieli organizowanych zajęć praktycznych u pracodawców. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić młodocianego pracownika z obowiązku świadczenia pracy.

Aktualną podstawę prawną opublikujemy jak tylko się pojawi na stronie MEN.

Podstawa prawna dotycząca obostrzeń do 18.04.2021r.:

2021-04-08, Ważne ogłoszenie!

PRZEDŁUŻONE OBOSTRZENIA DOTYCZĄCE PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU

2021-03-27, INFORMACJA PRACOWNICY MŁODOCIANI

Cech Wolsztyn

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu informuje, iż do 11 kwietnia br. ograniczona będzie praktyczna nauka zawodu organizowana przez szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, będą prowadzone zdalnie – o ile z programu nauczania wynika taka możliwość.

2021-02-06, SZCZEPIENIA - WAŻNE INFORMACJE

Cech Wolsztyn

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dot. szczepień!

2020-12-28, Ważne!

Aktualne zasady przemieszczania małoletnich poniżej 16 roku życia

2020-12-28, Pismo w sprawie Tarczy Antykryzysowej

Przesyłam pismo dyrektora Wiesława Ratajczaka - szczegółowe informacje w